הדברה למפעלים

ניהול עסק תעשייתי הוא תמיד מורכב. ישנן אינספור רגולציות לעמוד בהן, עובדים שצריך לנהל, פעולות ייעול שחייבות להתבצע כל הזמן ואפשר להגיד כי מדובר באחד העסקים השוקקים והעמוסים. בתוך כל הפעילות היום יומית כל הזמן יכולים להופיע אתגרים חדשים שחלקם עלולים להיות גם החרקים. כאן בדיוק נכנסת פעולת הדברה למפעלים אשר באה להתמודד עם שלל גורמים לא רצויים.
ההדברה יכולה להתבצע בכל סוג של מפעל, מיצרנים בתחום המתכות, פלסטיק והמזון כשבכל מקום יכול להיות אויב שונה ולכן אסטרטגיית ההדברה צריכה להיות בהתאם. דבר אחד משותף לכל המזיקים למיניהם והוא שכולם יוצרים נזק במקום. לעתים הנזק הוא לסחורה אך הוא יכול להיות גם למבנה עצמו ובנוסף להשפיע על תחושת הביטחון של העובדים.

הלקוחות שממליצים עלינו

הדברה למפעלים

כיצד המזיקים השונים פוגעים במפעלים ואיך ההדברה במפעל עוזרת

ישנם של מזיקים וחרקים אשר עלולים להוביל לנזקים בגוף וברכוש ושיכולים להיות במפעלים. אותם מזיקים מגיעים מבחוץ כשאחד האתגרים של המפעלים הוא המבנה שלהם אשר יכול להיות בעל אזורים נסתרים שונים בהם הם יכולים להתחבא. אלו חלק מהמזיקים והחרקים שאנחנו עלולים להיתקל בהם במפעלים:

תיקנים

תיקנים הם אחד ממעבירי המחלות והם לא רצויים בשום מפעל. כאשר מדובר במפעלי מזון הסכנה הבריאותית גבוהה לא רק למי שעובד במקום אלא גם ללקוחות ולכן יש לטפל בהם בהקדם. התיקנים נוטים להתרבות במהירות, להתחבא בין חריצים ולהעביר מחלות. למפעלים בתחום המזון רצוי לבצע הדברה שנתית כאמצעי מניעה ולא רק לחכות להופעתם.

מכרסמים

מכרסמים עשויים להגיע למפעל אם הם יחשבו שהם ימצאו לעצמם מקור טוב לאוכל ומים. הם עלולים לפגוע בסחורה מכל סוג, מעצים ועד מזון ובנוסף הם עלולים להוות מפגע בריאותי. כיוון שהמכרסמים פעילים לרוב רק בשעות החשיכה יש לקחת ברצינות את סימני האזהרה כמו גללים, ריח מעופש ושאריות כרסום ולהזמין את ההדברה בהקדם האפשרי. כדאי לדעת כי המכרסמים נוטים להתרבות מהירה וככל שהטיפול יתבצע מוקדם יותר כך הוא יהיה יעיל יותר.

טרמיטים

עלולים לפגוע בעיקר במפעלים המייצרים רהיטים ושעוסקים בעץ. הטרמיטים מתרבים במהירות והורסים את העץ (אך לא רק) והמפגע שהם יוצרים עלול להוות סכנה כלכלית למפעל. לכן, במקרה שישנו חשד לנוכחות שלהם יש להזמין הדברה למפעלים בהקדם האפשרי.

פשפש המיטה

הוא אינו נפוץ במפעלים אך יכול להיות במקומות המייצרים מוצרי בד. אם נמצא כי ישנו פשפש המיטה (וניתן לשער שהוא הגיע למקום עם אחד העובדים) יש לטפל בו בהקדם וזאת כדי להימנע מהפצת סחורה נגועה לצרכנים.

נמלים

לרוב הנמלים הן לא המטרד המרכזי שמפעלים ידווחו עליו אלא אם מדובר על מפעלים בתחום המזון. אם מפעל בתחום המזון נתקל בנמלים עליו להזמין הדברה באופן מידי וזאת כדי למנוע את כניסתן לתוך הסחורה. יותר מכך, במפעל שכזה צריך להיות פרוטוקול מניעה על ידי הדברה ונשמח לתת מענה לכך.

כיצד מתבצעת הדברה למפעלים

תהליך הדברה למפעלים מתבצע במספר שלבים כאשר חשוב לדעת מול מה אנחנו מתמודדים לפני שאנחנו בוחרים את דרך ההדברה. אלו השלבים שננקוט בדרך להבטיח מפעל נקי ממזיקים וחרקים:

זיהוי המפגע

השלב הראשון בדרך לביצוע הדברה יעילה למפעלים הוא הבנה מול מה אנחנו מתמודדים. אנחנו יכולים לשאול שאלות רבות בשיחה הראשונית וגם כשנגיע למקום וזאת כדי לקבל תמונה ברורה של מה שאנחנו מתמודדים מולו. כדאי להביא בחשבון כי יכול להיות שישנו יותר מאשר מזיק או חרק אחד ובמקרה זה נרצה לבצע הדברה משולבת. חשוב מאד לשים לב לסימנים הראשונים אשר יכולים להעיד על נוכחות החרקים ולקרוא לנו בהקדם כדי שניצור את אסטרטגיית ההדברה.

אסטרטגיית הדברה

בהתאם לסוג המזיק או החרק, למבנה של המפעל ולשרשרת הייצור, נקבע את אסטרטגיית ההדברה. ישנן גישות רבות להדברה ואנחנו לא יכולים להתייחס באופן זהה לחולדות ולתיקנים. לכן, אנחנו חייבים להבין אילו מזיקים יש במקום אך בו זמנית לפעול לאיתור מפגעים ומזיקים שיכולים להיכנס אל המקום. יכול להיות שנרצה לשלב פעולות מניעה כדי להבטיח שהמפעל יהיה נקי לא רק ממזיק אחד אלא ממה שיכול לבוא בעתיד.

שמירה על המבנה

לאחר שבוצעה ההדברה יש להקפיד לשמור על המבנה ככל האפשר. בהתאם למבנה יש לראות מה ניתן לעשות בו כדי להפחית את הסיכוי שיגיעו למקום מזיקים וחרקים. למשל, אם המפעל פתוח מאד יש לבדוק מהי הדרך לסגור אותו והאם ניתן לשים רשתות על הפתחים או לא. אם ישנם חריצים ופגמים בקירות יש לשקול לסתום אותם כיוון שדרכם יכולים להיכנס חרקים שונים. במידה ותרצו בכך ננסה לתת טיפים משלנו להתמודדות הטובה ביותר נגד המזיקים אשר נוטים להגיע אל המפעל.

הדברת מניעה

פעולה שיש לשקול לבצע היא הדברה למפעלים כחלק ממערך המניעה. אנחנו רוצים לדעת שהמפעל יהיה נקי לכל אורך השנה וכדאי לזכור שפעולת מניעה לרוב יעילה ופשוטה יותר לעומת טיפול. זה לא אומר שההדברה לא יעילה, להפך אך זה כן אומר שכדי למנוע נזק למפעל, לאנשים ולסחורה, רצוי לשמור על המקום. אנחנו שמחים ליצור פרוטוקול הדברת מניעה ולהבטיח לכל עסק פעילות שוטפת ותקינה. הפרוטוקול יבחר לפי אתגרי המקום שנשים לב אליהם, לסביבה וכמו כן אם ישנן רגולציות מיוחדות נתחשב כמובן גם בהן.

 

הרשיונות שלנו להדברת מפעלים

חומרים מאושרים בלבד

חומרים מאושרים בלבד

חברים בארגון המדבירים

חברים בארגון המדבירים

iso 9001:2015

iso 9001:2015

בדקל שירותי הדברה משתמשים רק בחומרים המאושרים ע"י המשרד להגנת הסביבה

שאלות נפוצות על מדביר למפעל

בשביל הדברה מקצועית צריך רישיון מיוחד, מה שאין לבעל מפעל ולכן הוא צריך מדביר מוסמך!

מעבר לאסטתיקה, מזיקים מסויימים יכולים להוות בעיה בריאותית.

מה היה לנו עד עכשיו במאמר?
אורן דאיך

כותב המאמר: אורן דאיך - מדביר מוסמך

מספר רישיון - 2641 | מתמחה במתן שירות לעסקים ויחדים. השירות ניתן תוך דגש למקצועיות אמינות וזמינות אנו מעניקים לעסקים טיפול לאורך כל השנה בשיטות IPM -Integrated pest management בקרה ניטור ושליטה על המזיקים, ההדברה לעסקים מתבצעת בחומרים בעלי רעילות נמוכה לבני אדם ולסביבה, אשר לא מחייבים פינוי של העסק בזמן העבודה, חברתנו משתמשת בחומרים האיכותיים ביותר ובציוד החדיש ביותר.