הדברת תיקנים

התיקנים הם חרקים עתיקי יומין אשר אוהבים מקומות עם אוכל ומים זמינים. במילים עדינות אפשר להגיד שאם הם הגיעו למבנה הם אורחים לא רצויים. לא רק שהמראה שלהם לא נעים אלא שהם נושאים איתם מחלות ויכולים לגרום לאלרגיות שמזיקות לנו, בני האדם המבוגרים והצעירים. הדברת תיקנים נדרשת בכל מבנה שהם חודרים אליו, בין אם מדובר במבנה פרטי או עסקי.

ההדברה מאפשרת לנו להמשיך להתנהל במקום בראש נקי. בידיעה שאין בו חרקים שמעבירים מחלות הלוך ושוב וכשזו מתבצעת בצורה הנכונה התיקנים נוטים להיעלם לתקופה ארוכה. במאמר זה נבחן מהם הסימנים שמעידים על כך שהגיע הזמן לקרוא לנו, מהו פרוטוקול ההדברה ומה ניתן לעשות כדי למנוע מהתיקנים להופיע מלכתחילה או לשוב למבנה.

הלקוחות שממליצים עלינו

מאפייני התיקנים ולמה כל כך חשוב לבצע הדברה עם הופעתם

תיקנים נתפסים לא פעם כמזיקים בלבד ונכון להגיד שמבחינה ביולוגית הם יכולים להיות מרתקים מאד. הם התמודדו משך שנים עם סביבות מגוונות ותנאי הישרדות שהפילו מינים אחרים ואכן, הבנת הביולוגיה שלהם חשובה ליצירת אסטרטגיית התמודדות וכמובן, הדברה.

שורדים יוצאי דופן

ג׳וקים ידועים בכישורי ההישרדות שלהם. הם יכולים לחיות חודש ללא מזון וכשבועיים ללא מים וישנם תתי-מינים בניהם אשר מאפשרים להם לשרוד עד 45 דקות ללא אוויר. היכולות הללו מאפשרות להם להמשיך לחיות ולהתרבות גם בתנאים שנראים מאתגרים למדי. החוסן שלהם נובע בחלקו מהעובדה שהצרכים התזונתיים שלהם פשוטים מאד. הם אוכלי כל שיכולים לעכל כמעט כל דבר אורגני כולל דבק, גריז, סבון ואפילו שיער.

רבייה מהירה

זהו ככל הנראה אחד ההיבטים הכי פחות נעימים בכל הנוגע לביולוגיה של התיקנים. יכולת הרבייה שלהם יוצאת דופן כשנקבה אחת מסוגלת להשאיר אחריה מאות עד אלפי צאצאים וזאת בהתאם לתת מין התיקן. קצב רבייה מהיר זה הוא הסיבה המרכזית לכך שמחלות שמועברות על ידי ידם עלולות לצאת משליטה במהרה וזו אחת הסיבות לכך שיש צורך לבצע הדברת תיקנים במהירות.

מינים מגוונים

ישנם למעלה מ-4,000 תתי-מינים של התיקנים בכל רחבי העולם אך רק מעטים מזיקים לנו בני האדם. התיקנים הביתיים הנפוצים ביותר הם התיקן הגרמני (Blattella germanica), התיקן המזרחי (Blatta orientalis) והתיקן האמריקאי  (Periplaneta americana)כשלכל תת-מין יש התנהגות שונה שיכולה להשפיע על ההחלטה כיצד לבצע את ההדברה. מעניין לדעת כי התיקן הגרמני יעדיף לרוב חום ולחות שיכולים להיות במטבח ובחדר הרחצה אך התיקן האמריקאי יעדיף מרתפים וביובים.

הישרדות

ישנן תכונות מסוימות אשר הופכות את התיקנים ליצורים הישרדותיים במיוחד. הגוף השטוח שלהם מאפשר להם להידחק אל חללים צרים ולברוח מטורפים אשר מחפשים אחריהם. כמובן, תכונה זו הופכת את ההדברה למאתגרת כיוון שקשה להגיע אליהם. תכונה נוספת היא הפעילות הלילית שלהם שעוזרת להם להימנע מזיהוי על ידינו בני האדם. בנוסף, תיקנים יכולים לפתח עמידות לחומרי הדברה כימיים לאורך זמן, מה שהופך חלק משיטות ההדברה המסורתיות לפחות יעילות.

חושים מפותחים

לתיקנים איברי חישה מפותחים מאד. יש להם חוש טעם וריח חריפים כך שהם יכולים לאתר מקורות מזון מרחוק. האנטנות שלהם רגישות למגע ויכולות לזהות אפילו שינויים קלים בזרימת האוויר כשהן מזהירות אותם מפני איומים שיכולים להתקרב למקום. איברי החישה המפותחים של התיקנים הופכים אותם לעמידים מאד, לבעלי יכולת ניווט גבוהה ולכן מעמידים אתגרי הדברת תיקנים רבים.

הדברת תיקנים

הסכנות של נוכחות תיקנים ואי ביצוע הדברה

נוכחות תיקנים בסביבה אנושית לא רק גורמת לאי נוחות אלא עלולה להוביל לסיכונים בריאותיים משמעותיים. התיקנים נשאים של פתוגניים שונים והם יכולים להדביק דרך השארתם על משטחים וכן בתוך אריזות מזון שהם מגיעים אליהם והם יכולים לגרום לתגובות אלרגיות. אלו הן הסכנות שיכולות להיות כשהתיקנים נמצאים במבנה לאורך זמן:

 • העברת מחלות – תיקנים ידועים כנושאי חיידקים, וירוסים, פטריות וטפילים שעלולים לגרום למחלות בבני אדם. הם ״אוספים״ את כל אותם פתוגנים כשהם זוחלים בביובים, בפחי האשפה ובאזורים מזוהמים אחרים. את המחלות הם עלולים להעביר לכל מקום שהם נוגעים בו.
 • אלרגנים ואסטמה – תיקנים הם מקור אלרגני. חלקים של התיקנים כמו הרוק, הצואה ופריטים שנותרו מאחור או באוויר עלולים לגרום לתגובות אלרגיות ולהחמיר אסטמה, במיוחד בקרב ילדים. הביטוי של האלרגיה יכול להיות התעטשות, גירוד בעיניים, פריחה בעור והתקפי אסטמה קשים.
 • זיהום המזון – כאשר התיקנים נמצאים במבנה הם יזהמו בשלב מוקדם או מאוחר את המזון. הם לא רק מנסים להגיע למזון עצמו כשהם מצליחים אלא משאירים אחריהם רוק וצואה על משטחי המזון. כמובן, זיהום זה לא נראה לעין ודבר זה הופך אותו למסוכן עוד יותר.
 • השפעה פסיכולוגית – מעבר לסכנות הבריאותיות נוכחות של תיקנים יכולה להשפיע על אנשים מסוימים ברמה הפסיכולוגית. נגיעות של התיקנים עלולות להוביל לחרדה, עלייה במתח ואפילו לנדודי שינה ובמיוחד בקרב אנשים עם פוביה לתיקנים וחרקים.
 • קנסות – במקרה של נוכחות תיקנים במקום ציבורי ובעסקים המוכרים מזון יכולה להיות גם השלכה כלכלית. נגיעות תיקנים עלולות להוביל למחלות ומכאן לפגיעה משמעותית במוניטין העסקי וגם לקבלת קנסות בשל חוסר טיפול במפגע.

הסימנים שמעידים שהגיע הזמן לבצע הדברת תיקנים

ישנן סביבות אשר ״רגישות״ יותר להופעת תיקנים מאשר אחרות. באזורים לחים, אזורים בהם מתבצעות עבודות בנייה ומקומות שאין בהם שמירה מתאימה על המבנה, נראה יותר תיקנים. עם זאת אפשר להגיד כי בארץ שלנו כמעט ואין מקומות בהם אין תיקנים בכלל. מבחינת הדברה, הופעה של התיקנים היא סימן ברור שהגיע הזמן לבצע את ההדברה.

באזורים שכבר היו נגועים בעבר בתיקנים ובעיקר תיקן אמריקאי ההמלצה תהיה לבצע הדברה שנתית כפעולת מניעה. הדבר מומלץ לבעלי בתים ובבניינים משותפים (כשהפעולה מוזמנת על ידי ועד הבית) ובכל מקום שמקבל אליו את הציבור. את ההדברה אפשר לבצע בגני ילדים (אפשר לבצע את הפעולה בסוף יום שישי כדי שהילדים לא יהיו חשופים לחומרים), חשוב לבצע אותה במסעדות ומקומות נוספים בהם הם יכולים להופיע.

את ההדברה כפעולת מניעה כדאי לבצע לרוב באביב או בתחילת הקיץ כיוון שזו התקופה בה התיקן האמריקאי מתחיל לשגשג. מבחינת טיפול בתיקן גרמני יש צורך בזיהוי שלו לצורך ביצוע פעולת ההדברה וזאת כיוון שהיא מתבצעת באופן נקודתי רק במקומות בהם הוא מתגורר.

בישראל נפוצים 4 מינים של תיקנים (מקקים): תיקן אמריקאי, תיקן גרמני, תיקן הפסים החום ותיקן מזרחי. התיקן האמריקאי הוא הג'וק החום הקלאסי שאנחנו כל כך נגעלים ונרתעים ממנו. הוא חי בביוב ובשאר מקומות לחים וחמים. בתי המגורים שלנו מספקים לתיקן האמריקאי תנאי מגורים הולמים והוא שמח להתנחל בהם. אורכו של התיקן האמריקאי יוכל להגיע עד 5 ס"מ. הזכרים וגם הנקבות מסוגלים גם לעופף וגם לרוץ מהר. הם מופיעים בעיקר בערבי קיץ חמים ובחודשי הקיץ. 

תיקן גרמני הוא ג'וק קטן יותר (עד 2 ס"מ) בצבע חום בהיר. גם תיקן זה מהיר מאוד ומסוגל גם לעוף. התיקן הגרמני חי בבתי מגורים עם עדיפות למחיה באזור המטבח בקרבת מצרכי מזון. אזור המחייה שלו בבית יהיה ארגזי קרטון, המזווה, מתחת לתנור במטבח ואפילו בתוך המחשב האישי. הוא גורם פחות נזק מהתיקן הגדול אך מהווה גם כן מפגע תברואתי. אם אתם מזהים שיש לכם בבית תיקן גרמני חשוב להדגיש זאת בפני המדביר. קיימים סוגים של חומרי הדברה שמתאימים לתיקן האמריקאי ואינם מתאימים להשמדת התיקן הגרמני.

תיקן הפסים בחום הוא תיקן קטן (עד 1.5 ס"מ), הוא מתרבה בעיקר בבתי מגורים, בארונות, מגירות ובספריות. הזכר מסוגל לעופף, הנקבה אינה מסוגלת. תיקן מזרחי דומה מאוד לתיקן האמריקאי אך מעט קטן יותר, הוא נפוץ בעיקר באזור השפלה.

חומרים מאושרים בלבד

חומרים מאושרים בלבד

רישיון מדביר

רישיון מדביר

חברים בארגון המדבירים

חברים בארגון המדבירים

iso 9001:2015

iso 9001:2015

הדברת תיקנים – מזיהוי ועד היעלמות כל התהליך

את הדברת התיקנים מבצעים באמצעות חומרים המבוססים על פרטרואידים. מדובר בתערובת אורגנית סינתטית אשר אינה רעילה לנו, בני האדם ומותרת לשימוש גם בסביבת חיות מחמד, אך היא משבשת את תפקוד מערכת העצבים של התיקנים. כדאי לדעת כי יש להתאים הדברת תיקנים לסוג התיקן כאשר יש לנו שני סוגים נפוצים במיוחד בארץ.

הדברת תיקן אמריקאי

תיקן אמריקאי הוא התיקן הנפוץ ביותר בארץ והוא מגיע אל הבית מתוך בורות ביוב. הוא מעדיף סביבת מחייה לחה או רטובה ולכן נוכל לראות אותו גם במקלחת ובביוב. הוא יכול להגיע עד לאורך של 4 ס״מ והצבה שלו מאופיין כחום עם כתם באזור החזה. התיקן האמריקאי נפוץ יותר בחודשים אפריל עד נובמבר ואמנם רוב הפעילות שלו מתבצעת בלילה אך אפשר לראות אותו גם במהלך היום ובמיוחד כשישנם תיקנים רבים בסביבה.

הדברת תיקן אמריקאי תתבצע על ידי ריסוס תערובת חומרים פרטרואידים באזור הרצפה ובמקומות שנראה כי נגועים בתיקנים. כיוון שהתיקנים מגיעים מחריצים יש להקפיד לרסס את כל הפינות והחריצים שהם יכולים להיכנס דרכם ולשם כך יש להזיז את כל הרהיטים והחפצים לפנים החדר לצורך הריסוס ולאחר מכן ניתן מיד להחזירם למקום.

מבחינת עוצמת הריסוס, החומרים בהם אנחנו משתמשים מתאימים לסביבת בני אדם ובעלי חיים, אך כדאי לדעת כי נשים בהיריון, תינוקות וחיות מחמד קטנות עלולים להיות בקבוצת סיכון ולכן יש להתייעץ לפני בנוגע ליציאה מהבית למספר שעות. תוך יום עד יומיים כבר אפשר לראות את ההבדל ואת ההשפעה החיובית של ההדברה.

במקרה של תיקן אמריקאי יש לשקול לבצע הדברה בביוב כדרך קבע אחת לשנה ובכך למנוע את ההגעה של התיקנים מלכתחילה. ניתן לבצע את ההדברה בבתים פרטיים ומשותפים.

הדברת תיקן גרמני

תיקן גרמני הוא זן קטן יותר ומגיע לגודל של סנטימטר אחד בלבד. באופן מפתיע מי שנושא אותו אל הבית הוא אנחנו, בני האדם. אנחנו לא עושים זאת במודע אלא על ידי הכנסת קרטונים וחפצים מבחוץ ולעתים אפילו דרך משלוח הקניות מהסופר (לא כי הם מגיעים מהסופר אלא אם המשלוח חיכה הם מסוגלים להסתתר בתוכו). תיקן זה אוהב סביבה חמה, אוכל ומים זמינים ולכן ניתן למצוא אותו בעיקר במטבח, על משטחי האוכל, במיקרו ובמכשירי פילטר למים.

הדברת תיקן גרמני נחשבת למורכבת יותר בהשוואה לאמריקאי וזאת כיוון שמדובר בחרק קטן, חמקמק, שמסתתר היטב בחריצים קטנים. במקרה זה ההדברה תשלב בין שני כלים, ריסוס ממוקד וג׳ל כשהתוצאות עשויות לקחת יותר זמן בהשוואה להדברת תיקן אמריקאי.

מבחינת אופן הריסוס ההדברה תעשה בצורה דומה לזו של תיקן אמריקאי. יש להזיז את כל החפצים לפנים החדר ולעבור על כל הסביבה החיצונית שלו. במידה והבעיה מינימלית לפעמים אפשר יהיה לטפל בה בג׳ל בלבד כשכדאי לדעת שהוא לא מהווה כל סכנה לבני האדם או לחיות המחמד. במקרה של ריסוס יש לבקש לדעת מראש מהן ההוראות מבחינת יציאה מהבית והמשך התפקוד הרגיל בו.

הרשיונות שלנו להדברת תיקנים

בדקל שירותי הדברה משתמשים רק בחומרים המאושרים ע"י המשרד להגנת הסביבה

שמירה על המקום לאחר ההדברה של התיקנים

הדרך הטובה ביותר להבטיח שלא יהיו תיקנים במקום היא לאמץ פעולות מניעה והרחקה. האסטרטגיה היא יצירת סביבה שנחשבת לפחות אטרקטיבית עבורם על ידי תחזוקה מבנית נכונה. יישום הטיפים הבאים מאפשר להפחית משמעותית את נוכחות התיקנים ובעקבות כך את הסכנות הבריאותיות שהם מביאים איתם:

 • יש להימנע מהשארת מזונות ומים זורמים ברחבי הבית.
 • חשוב לשמור על משטחים נקיים מפרורים, מזון ומים.
 • יש לשמור את המזון במכלים אטומים ולהימנע מהשארת אוכל בחוץ למשך הלילה.
 • יש להשתמש בפחי אשפה עם מכסים צמודים ולהוציא אותה באופן קבוע.
 • חשוב לתקן צינורות וברזים דולפים.
 • רצוי להשתמש במסירי לחות באזורים בבית בעלי לחות גבוהה.
 • יש להקפיד על רשתות שלמות על החלונות.
 • חשוב לאטום נקודות כניסה, סדקים וחריצים בקירות, סביב צינורות ושקעי חשמל.
 • רצוי לצמצם עומס שהתיקנים יכולים להיעזר בו לצורך הסתתרות (ערמות בגדים, קופסאות קרטון ועוד).
 • כדאי לטפל גם בצמחייה החיצונית לבית, להרחיק אותה מהחלונות ולנקות את הגינה.
 • רצוי להשתמש בתאורת חוץ צהובה אשר פחות אטרקטיבית לתיקנים וחרקים אחרים.
 • ניתן להשתמש באמצעי הדברה ביתיים באופן נקודתי אך הם יהיו יעילים רק נגד תיקן אמריקאי שעוד לא התרבה.
 • כדאי להקפיד על פרוטוקול הדברה ובמיוחד במקומות ציבוריים, עסקים המגישים מזון ומבנים בהם מבלים ילדים צעירים.

בשביל הדברה מקצועית צריך רישיון מיוחד, מה שאין לכל אחד ולכן צריך מדביר מוסמך!

מעבר לאסטתיקה, תיקנים מסויימים יכולים להוות בעיה בריאותית.

התיקן הוא הרבה יותר ממפגע אסתטי, הוא עלו להעביר חיידקי מחלות וגורמים מזהמים את המטבח ושאר אזורי הבית. התיקנים ניזונים משאריות מזון, חיים בביוב, חודרים אל קופסאות מזון פתוחות, מפרישים צואה במוצרי המזון שלנו ומשאירים אחריהם שובל של חיידקים מסוכנים. בכדי למנוע כניסה של תיקנים אל הבית עלינו להקפיד לסתום סדקים, חריצים ופתחים קטנים אותם התיקנים הופכים למקומות המסתור שלהם. חשיפה לאור של פחי אשפה ושאר אזורי מחייה של התיקנים ירחיקו אותם. הקפדה על ניקיון בתוך הבית ובסביבתו הקרובה תרחיק את התיקנים.

במקרים בהם לא הצלחתם למנוע את פלישת התיקנים אל הבית עליכם להזמין הדברה מקצועית להשמדת התיקנים הקיימים ומניעת כניסה של תיקנים חדשים אל הבית. צוות המדבירים של חברת דקל שירותי הדברה מכיר היטב את כל סוגי התיקנים ואת הדרך הטובה ביותר להיפטר מהם.

אורן דאיך

כותב המאמר - אורן דאיך

מספר רישיון - 2641 | מתמחה במתן שירות לעסקים ויחדים. השירות ניתן תוך דגש למקצועיות אמינות וזמינות אנו מעניקים לעסקים טיפול לאורך כל השנה בשיטות IPM -Integrated pest management בקרה ניטור ושליטה על המזיקים, ההדברה לעסקים מתבצעת בחומרים בעלי רעילות נמוכה לבני אדם ולסביבה, אשר לא מחייבים פינוי של העסק בזמן העבודה, חברתנו משתמשת בחומרים האיכותיים ביותר ובציוד החדיש ביותר.