ירי ביונים

כולנו זוכרים איך כילדים נהגנו להאכיל יונים בשאריות הסנדוויץ' שלנו. הן היו מתקבצות סביבנו באומץ, ולנו נשאר זיכרון חביב מהן. גם אנחנו האכלנו יונים ולכן במסגרת הפעילות אנחנו עושים את המקסימום על מנת לצמצם את הפגיעה בהן למינימום. 

היונה מוגדרת בחוק כמזיק תברואתי הגורמת לרעש, לשלשת, נוצות ולכלוך באופן כללי. כל אלו הם מפגעים סביבתיים שמוכרים היטב למתמודדים עם יונים. הדבר הופך לבעיה חריפה במיוחד כשמדובר במפעלים בעלי תקרה גבוהה, וקל בחומר במפעלי מזון בהם סטנדרט הניקיון הוא גבוה במיוחד, ומפגעים מסוג זה עלולים להביא להשבתת העבודה בו. 

ירי ביונים מבוצע במצבים בהם צריך להיפטר מהיונים במהירות. כאשר היונה חדרה למפעל מזון שהייצור בו נעשה בסביבה סטרילית. יש להיפטר מהיונה בצורה מהירה מאוד כדי לא לפגוע בהמשך הייצור של המפעל.

השיטות הנוספות שלנו בהתמודדות עם מפגע זה של בעלי הכנף הינן: דוקרנים הממוקמים על קצוות הגגות, דחלילים שונים, חוטי רטט שמטרתם להבהיל את היונים. רשתות העוטפות את כל הבניין מכל כיוון ומונעות כניסת יונים לשטחו. כאשר עולה הצורך בפתרון ממוקד, מהיר ויעיל, עוברים לירי ביונים. 

כיצד מתבצעת הדברת יונים באמצעות ירי?

הדברה באמצעות ירי מבוצעת אך ורק על ידי אנשים בעלי הסמכה ובעלי רישיון. מבחינת החוק אסור לקחת נשק כלשהו ולהתחיל לירות לכל עבר. 

הירי הוא ירי סלקטיבי, מתמקד באזור המרבץ של היונים ומלווה בבדיקה מלאה לוודא שאין בסביבה מישהו שעשוי להיפגע או להינזק כתוצאה מהירי.

יש לקבל רישיון מדביר ורישיון מיוחד נוסף מהרשות להגנת הסביבה והמשרד לביטחון פנים. 

הירי עצמו מתבצע באמצעות רובה אוויר מיוחד, עם מספר מצבים הבוררים את עוצמת הפגיעה כל זאת על מנת לצמצם למינימום את הפגיעה בסביבה או כל מה שהוא לא היונים. את הידע בתפעול הנשק וכן את השימוש בו צובר המפעיל בקורסים שונים המסמיכים אותו לכך, וכך מובטחות פגיעות סלקטיביות באמצעות כוונת, ולא ירי חסר הבחנה.  

האם פעולת ההדברת חוקית?

הדברת יונים מתאפשרת מבחינה חוקית בכפוף לאישורים הניתנים מהמשרד להגנת הסביבה, הרשויות המקומיות וכן משרד הפנים. האישורים ניתנים למפעילים בכפוף להצגת רישיון, הניתן לאחר בדיקה בטיחותית לציוד ולרישיון המפעיל. 

מתי מומלץ להשתמש בהדברת יונים באמצעות ירי?

הירי הינו הפתרון המומלץ ממספר סיבות, והן נעוצות במספר גורמים:

  • כשמדובר בשטח פתוח, עיטוף המבנה ברשת פעמים רבות אינו פתרון קונקרטי. 

  • כך גם הדבר כאשר מדובר במבנים גדולים במיוחד, בהם שימוש ברשת כרוך בהוצאה כספית ניכרת בגין רכישתה והתקנתה. 

  • אם כבר התקנתם רשת אך היא התישנה, ישנו סיכוי סביר לכך שיונים תכנסנה לרשת ללא דרך לצאת וממש תחיינה בתוך האזור שדווקא אותו רציתם להדביר. הדבר עשוי לגרום לריבוי טבעי גבוה ולהרבה לכלוך ומפגעים כמתואר.

  • במקרים כמו אלו בנקודה הקודמת, ובאופן כללי כאשר יש קינים וקצב התרבות גבוה, מומלץ להשתמש בהדברת יונים באמצעות ירי סלקטיבי וזאת כדי למתן ואף לעצור את קצב ההתרבות. 

  • יתרון נוסף של הדברה באמצעות ירי הוא הרעש שלעיתים נשמע, וכך פעמים רבות סילוק היונים מתבצע מהר יותר מהמתוכנן כאשר גם אלו שלא נפגעות מעדיפות לעוף ולקנן במקום אחר.  

לעיתים כשמתמודדים עם מפגעים תברואתיים אין ברירה אלא לבחור בפתרון יעיל ומהיר. במקרה זה, הדברת יונים באמצעות ירי הינה פתרון המדויק לכך. 

אולם, פתרון זה מחייב הסדרה מראש מבחינה חוקית וכן רישיון מיוחד, ולכן כדאי מאוד להזמין שירותי הדברה מחברה אמינה ובעלת ניסיון, שתשמור על האינטרסים שלכם הן מבחינת ההדברה, והן מבחינת השקט הנפשי שלכם.

להזמנה או פרטים נוספים חייג ל-

0538282062

טואול - בניית אתרים