ירי ביונים

ירי ביונים

כולנו זוכרים איך כילדים נהגנו להאכיל יונים בשאריות הסנדוויץ' שלנו. הן היו מתקבצות סביבנו באומץ, ולנו נשאר זיכרון חביב מהן. גם אנחנו האכלנו יונים ולכן במסגרת הפעילות אנחנו עושים את המקסימום על מנת לצמצם את הפגיעה בהן למינימום. 

היונה מוגדרת בחוק כמזיק תברואתי הגורמת לרעש, לשלשת, נוצות ולכלוך באופן כללי. כל אלו הם מפגעים סביבתיים שמוכרים היטב למתמודדים עם יונים. הדבר הופך לבעיה חריפה במיוחד כשמדובר במפעלים בעלי תקרה גבוהה, וקל בחומר במפעלי מזון בהם סטנדרט הניקיון הוא גבוה במיוחד, ומפגעים מסוג זה עלולים להביא להשבתת העבודה בו. ירי ביונים מבוצע במצבים בהם צריך להיפטר מהיונים במהירות. כאשר היונה חדרה למפעל מזון שהייצור בו נעשה בסביבה סטרילית. יש להיפטר מהיונה בצורה מהירה מאוד כדי לא לפגוע בהמשך הייצור של המפעל.

השיטות הנוספות שלנו בהתמודדות עם מפגע זה של בעלי הכנף הינן: דוקרנים הממוקמים על קצוות הגגות, דחלילים שונים, חוטי רטט שמטרתם להבהיל את היונים. רשתות העוטפות את כל הבניין מכל כיוון ומונעות כניסת יונים לשטחו. כאשר עולה הצורך בפתרון ממוקד, מהיר ויעיל, עוברים לירי ביונים. 

הלקוחות שממליצים עלינו

כיצד מתבצעת הדברת יונים באמצעות ירי?

הדברה באמצעות ירי מבוצעת אך ורק על ידי אנשים בעלי הסמכה ובעלי רישיון. מבחינת החוק אסור לקחת נשק כלשהו ולהתחיל לירות לכל עבר. הירי הוא ירי סלקטיבי, מתמקד באזור המרבץ של היונים ומלווה בבדיקה מלאה לוודא שאין בסביבה מישהו שעשוי להיפגע או להינזק כתוצאה מהירי. יש לקבל רישיון מדביר ורישיון מיוחד נוסף מהרשות להגנת הסביבה והמשרד לביטחון פנים. 

הירי עצמו מתבצע באמצעות רובה אוויר מיוחד, עם מספר מצבים הבוררים את עוצמת הפגיעה כל זאת על מנת לצמצם למינימום את הפגיעה בסביבה או כל מה שהוא לא היונים. את הידע בתפעול הנשק וכן את השימוש בו צובר המפעיל בקורסים שונים המסמיכים אותו לכך, וכך מובטחות פגיעות סלקטיביות באמצעות כוונת, ולא ירי חסר הבחנה.  

הדברת יונים מתאפשרת מבחינה חוקית בכפוף לאישורים הניתנים מהמשרד להגנת הסביבה, הרשויות המקומיות וכן משרד הפנים. האישורים ניתנים למפעילים בכפוף להצגת רישיון, הניתן לאחר בדיקה בטיחותית לציוד ולרישיון המפעיל. 

רובה אוויר נגד יונים

מתי מומלץ להשתמש בהדברת יונים באמצעות ירי?

היונה אולי נמצאת במקורות שלנו כמי שמביאה שלום אך לצערנו היא מביאה איתה לא מעט נזק למרחבים הפרטיים והעסקיים. היונים נוטות לשאת איתן חיידקים ווירוסים אשר גורמים לנו למחלות והלשלשת שהם משאירים במקום בו הם היו מהווה מפגע אסתטי. ישנם פתרונות שונים להרחקתן כשאחת מהן היא ירי ביונים ונפרט על כך במאמר.

הירי הינו הפתרון המומלץ ממספר סיבות, והן נעוצות במספר גורמים:

 • כשמדובר בשטח פתוח, עיטוף המבנה ברשת פעמים רבות אינו פתרון קונקרטי. 
 • כך גם הדבר כאשר מדובר במבנים גדולים במיוחד, בהם שימוש ברשת כרוך בהוצאה כספית ניכרת בגין רכישתה והתקנתה. 
 • אם כבר התקנתם רשת אך היא התישנה, ישנו סיכוי סביר לכך שיונים תכנסנה לרשת ללא דרך לצאת וממש תחיינה בתוך האזור שדווקא אותו רציתם להדביר. הדבר עשוי לגרום לריבוי טבעי גבוה ולהרבה לכלוך ומפגעים כמתואר.
 • במקרים כמו אלו בנקודה הקודמת, ובאופן כללי כאשר יש קינים וקצב התרבות גבוה, מומלץ להשתמש בהדברת יונים באמצעות ירי סלקטיבי וזאת כדי למתן ואף לעצור את קצב ההתרבות. 
 • יתרון נוסף של הדברה באמצעות ירי הוא הרעש שלעיתים נשמע, וכך פעמים רבות סילוק היונים מתבצע מהר יותר מהמתוכנן כאשר גם אלו שלא נפגעות מעדיפות לעוף ולקנן במקום אחר.  

לעיתים כשמתמודדים עם מפגעים תברואתיים אין ברירה אלא לבחור בפתרון יעיל ומהיר. במקרה זה, הדברת יונים באמצעות ירי הינה פתרון המדויק לכך. 

אולם, פתרון זה מחייב הסדרה מראש מבחינה חוקית וכן רישיון מיוחד, ולכן כדאי מאוד להזמין שירותי הדברה מחברה אמינה ובעלת ניסיון, שתשמור על האינטרסים שלכם הן מבחינת ההדברה, והן מבחינת השקט הנפשי שלכם.

מהו ירי עם רובה אוויר נגד יונים

ירי ביונים הוא לא הדרך הראשונה שנבחר בה כדי לטפל ביונים. אם ישנה אפשרות להרחיק את היונים בלי להשתמש בירי זו תהיה העדיפות הראשונה שלנו אך לצערנו הדבר לא תמיד אפשרי. מבחינה מעשית כאשר אנחנו בוחרים בשיטה זו אנחנו צריכים לדעת להשתמש באמצעים הנכונים.

רובה אוויר נגד יונים יכול לשמש במקומות סגורים כאשר היונים לא מוכנות לצאת ממנו. המטרה העיקרית של הירי היא להבריח את היונים החוצה ולגרום להן פשוט לעוף מהמקום החוצה. הירי נותן ליונים את התחושה שהמקום הנוכחי מסוכן עבורן ולכן הן לא יחזרו אליו.

כדאי לדעת כי המטרה של הירי היא לא להרוג את היונים אלא להפחיד אותן ולגרום להן לעזוב את המקום. כיוון שהן יזכרו את החוויה הן ימנעו מחזרה למקום. כמובן, לאחר הירי ולאחר שהמקום נקי לחלוטין רצוי לבחון אותו ולראות מה אפשר לעשות כדי שהיונים לא יחזרו אליו בעתיד הקרוב והרחוק.

חומרים מאושרים בלבד

חומרים מאושרים בלבד

רישיון מדביר

רישיון מדביר

חברים בארגון המדבירים

חברים בארגון המדבירים

iso 9001:2015

iso 9001:2015

דרכים להתמודדות עם היונים לא רק בירי עם רובה אוויר

 • רשתות – ישנן רשתות שונות אשר מונעות מהיונים להתקרב למקום. זוהי פעולת מניעה אך היא לא יכולה לעזור כדי להרחיק את היונים אם הן כבר הגיעו למקום. יתכן ובמקרים מסוימים אפשר יהיה לשים את הרשת גם לאחר שהיונים ביקרו במקום ולא רק כאמצעי מניעה.
 • דוקרנים – שיטה זו נשמעת אולי אכזרית אך היא בסך הכול אומרת שמניחים דוקרנים במקומות שהיונים יכולות לחזור אליו וזאת כדי למנוע מהן לחזור למקום ולקנן בו. יש לשים את הדוקרנים כשהיונים עוזבות את המקום ולפני שהן חוזרות אליו.
 • סלילים – מדובר על סלילי נירוסטה שיכולים להתאים למקומות בהם אי אפשר לשים דוקרנים. כמו הדוקרנים הם לא נוחים ולא מאפשרים ליונים להטיל ביצים במקום ולבנות את הקן ולכן הם יכולים להיות יעילים.
 • חשמל – שיטה המשתמשת בחשמל כוללת יצירת פסי דריכה המחוברים לחשמל. בכל נגיעה היונה תרגיש זרם מטריד שלא יהרוג אותה אך לא יאפשר לה ליצור קן במקום ולכן היא תעזוב אותו. שיטה זו נחשבת ליעילה אך היא קצת יותר מסובכת ליישום.
 • אלקטרוניקה – דומה לשיטה החשמלית אך מתבססת על גלי אולטרה סוניים אשר גורמים ליונים להתרחק מהמקום בשל אי נוחות.
 • ירי ביונים – שיטה זו מתאימה כאשר אף שיטה אחרת לא עובדת וכשיש במקום יונים עקשניות. מדובר בירי ברובה אוויר המתבצע על ידי בעל מקצוע שמחזיק ברישיון מתאים ומנוסה בתחום. המטרה של הירי הוא להפחיד את היונים והוא לא נועד להרוג אותן.

רשיונות שלנו להדברה וירי ביונים

בדקל שירותי הדברה משתמשים רק בחומרים המאושרים ע"י המשרד להגנת הסביבה

הנזק שהיונים עלולות ליצור במקומות פרטיים וציבוריים

ישנן דרכים שונות להתמודד עם הופעת יונים כאשר דבר אחד מומלץ להימנע ממנו והוא התחברות אליהן. חשוב לדעת שהן יכולות להוות מפגע תברואתי משמעותי והנוכחות שלהן מסוכנת הן בבתים והן במבנים ציבוריים. בבית שלנו הן מסוכנות בעיקר בשל העובדה שהן מעבירות מחלות אך לפעמים הן גם נכנסות פנימה ויוצרות נזק לחפצים ומטרידות אותנו.
במפעלים ועסקים הם עלולים לגרום גם לנזקים ״משניים״ כשהלשלשת שלהם יכולה להיות על חומרי הגלם והמוצרים השונים והתנועה שלהם במקום יכולה להוביל לפגיעה במכונות וחפצים שונים שנמצאים במקום. לכן אנחנו חייבים למצוא את הדרך הנכונה והמהירה ביותר להיפטר מהן.

לא! צריך לזה רישיון מיוחד.

רשתות

דוקרנים

סלילים

חשמל

אלקטרוניקה

מה היה לנו עד עכשיו במאמר?
אורן דאיך

כותב המאמר - אורן דאיך

מספר רישיון - 2641 | מתמחה במתן שירות לעסקים ויחדים. השירות ניתן תוך דגש למקצועיות אמינות וזמינות אנו מעניקים לעסקים טיפול לאורך כל השנה בשיטות IPM -Integrated pest management בקרה ניטור ושליטה על המזיקים, ההדברה לעסקים מתבצעת בחומרים בעלי רעילות נמוכה לבני אדם ולסביבה, אשר לא מחייבים פינוי של העסק בזמן העבודה, חברתנו משתמשת בחומרים האיכותיים ביותר ובציוד החדיש ביותר.