הדברת מכרסמים

בבתים, במפעלים ובעסקים יכול להיות עולם שלם שנסתר מאיתנו. זהו העולם של המכרסמים אשר מתגנבים בלילה אל המבנה ובמהלך היום מסתתרים היטב מפנינו. מדובר על עולם מזוהם אך הוא קיים ועלול להשפיע על כל אחד ואחת מאיתנו.

המכרסמים ובהם החולדות והעכברים הם אורחים ממש לא רצויים. הם שמחים לגור בכל מקום שיאפשר להם להתחבא באזור חשוך במהלך היום ולצאת בלילה לאכול ולשתות בלא מפריע. כל זה עשוי להישמע נחמד אך בפועל המכרסמים הם גורם להפצת מחלות קשות לא רק במגע אלא גם כשהם משאירים שתן וצואה על המשטחים השונים, על מאכלים ובכל מקום שאנחנו עשויים לגעת בו.

 

הלקוחות שממליצים עלינו

הדברת מכרסמים

סימנים מחשידים לנוכחות מכרסמים שצריכים הדברה

כתבנו כי המכרסמים נוטים לצאת החוצה בשעות הלילה. הם לא רוצים להיפגש איתנו וישמחו שנעזוב אותם בשקט ככל האפשר. כמובן, אין זה אומר שאנחנו צריכים לעשות זאת אלא עלינו להכיר את הסימנים המצביעים על נוכחותם ובמקרה של זיהוי להזמין בהקדם הדברת מכרסמים:

 • גללי מכרסמים – הצואה של המכרסמים נראית דומה לגליל אורז בצבע חום כהה או שחור. בהתאם לסוג המכרסם יתכן שהגודל של הצואה ישתנה אך באופן כללי מראה שכזה מצביע על נוכחות של אורחים לא רצויים.
 • רעשים – המכרסמים נוטים לעשות רעשים מגוונים ובעיקר בשעות הלילה. קולות של ריצה קלה בשעות הלילה, ציוצים וחריקות, יכולים להיות סימן ממשי לקיום מכרסמים במבנה. כמו כן יכולים להיות גם קולות נקישה, קולות לעיסה וגרד.
 • סימני נשיכה – כאשר אנחנו רואים נשיכות על הרהיטים, על המזון ועל קופסאות סגורות (כלומר שהיו סגורות) זהו סימן מובהק שיכול להעיד על הנוכחות של המכרסמים. הגודל של הנשיכות משתנה בהתאם לסוג המכרסמים ולגיל שלהם.
 • כתמים צהובים – המכרסמים יכולים להשאיר אחריהם כתמים צהובים. למשל, החולדה אוהבת לרוץ בצמוד לקירות והיא נוגעת בהם תוך כדי הימלטות. העור שלה מלא בחומר שבמגע עם הקיר משאיר שביל צהבהב שלפעמים יש לו ריח נלווה.
 • ריחות לא נעימים – השתן והצואה יחד עם הריח הייחודי של המכרסמים בשלב מסוים יורגש בתוך המבנה. מדובר על ריח חריף שלא בהכרח מתקשר לנו עם שתן או צואה אלא יותר עם מקום מעופש והוא בהחלט דורש הדברת מכרסמים.

 

כשאנחנו מדברים על הדברה של מכרסמים, לרוב אנחנו מתרכזים בשלושה מינים נפוצים:

 1. חולדה מצוייה
 2. חולדת חוף
 3. עכבר מצוי

אנחנו מתמקדים בשלושת קבוצות אלו משום שהן הקבוצות הנפוצות והבעייתיות ביותר בנוף הישראלי.

שיטות הדברת מכרסמים

הדבר הראשון שיש לעשות ברגע שעולה חשד לנוכחות למכרסמים בתוך המבנה הוא להרחיק אותם. הדברת מכרסמים היא הפתרון כאשר ישנן שלוש שיטות מרכזיות שאפשר להשתמש בהן: הדברה ירוקה, הדברה כימית ותפיסת המכרסמים.

הדברה ירוקה למכרסמים

הדברה ירוקה היא פתרון יעיל ובטוח לשימוש מול בעיית המכרסמים במבנה. שיטה זו אינה רעילה ולכן לא פוגעת בבני האדם והיא יכולה להתאים גם בסביבה של אנשים עם רגישויות וילדים קטנים. עם זאת חשוב לדעת כי השיטה עשויה להיות פחות יעילה לעומת האחרות ולכן יתכן שיידרש יותר זמן כדי להיפטר לחלוטין מהמכרסמים בשיטה זו.

בשיטה זו אנחנו יכולים להשתמש במספר אמצעים כשהמטרה היא ללכוד את המכרסמים ולאחר מכן להרחיק אותם מהמקום:

 • מלכודות דבק – הן לא רעילות והן תופסות את המכרסם כשהוא בחיים. לאחר שהוא נתפס אפשר לשחרר אותו אך רצוי לעשות זאת במקום פתוח ומרוחק מהבית.
 • שמנים – ישנם שמנים שונים אשר דוחים מכרסמים. ניתן להפיץ את השמנים בבית באמצעים שונים ובעיקר במקומות בהם נראה שישנם מכרסמים בתקווה שיחפשו בית חדש.
 • צמחים – ישנם צמחים שדוחים מכרסמים ונוכל להשתמש בהם. הבעיה היא ששיטה זו עובדת בעיקר כדי למנוע את כניסת המכרסמים ולא בהכרח תעבוד כשהם כבר במקום.
 • הרחקה פיזית – רשתות על הדלתות והחלונות ואיטום החורים בקירות יכולים לעזור להרחיק את המכרסמים אך לא יעזרו אם הם כבר בתוך המבנה.

הדברה ירוקה בטוחה לשימוש בכל סביבה והיא יכולה להיות יעילה בעיקר אם הבעיה רק התחילה. עם זאת היא עלולה להיות פחות יעילה, היא דורשת זמן וסבלנות ולפעמים המכרסמים יצרו נזק עד שניפטר מהם. שיטה זו יכולה להיות טובה לצד שיטות אחרות.

הדברת מכרסמים באמצעים כימיים

שיטה זו נחשבת ליעילה ומהירה וממגרת את הבעיה במהירות. במהלכה נעשה שימוש בחומרי הדברה רעילים אשר פוגעים במערכת העצבים המרכזית או במערכת העיכול של המכרסם ובכך מביאים למותו. בשיטה זו אנחנו יכולים לבצע מספר פעולות:

 • פיתיון – פיזור של פיתיון מורעל באזורים שהמכרסמים מגיעים אליהם בשעות הלילה עשוי לפתות אותו ולגרום לו למות תוך מספר שעות או ימים מהרגע שהוא אכל אותו.
 • ריסוס – ניתן לבצע ריסוס באמצעי הדברה רעילים כששיטה זו תהיה שימושית בעיקר במקומות בהם ישנה בעיה משמעותית של מכרסמים.
 • ג׳ל – הדבר דומה להנחת פיתיון כאשר מדובר בג׳ל שהמכרסמים רוצים לאכול ושגורם להם למוות תוך מספר שעות או ימים.

הדברה כימית יכולה לעזור לנו להתמודד עם בעיית מכרסמים קלה או קשה. את התוצאות שלה נראה תוך זמן קצר אך כדאי לדעת כי יש לה גם מספר חסרונות. החומרים בהם נעשה שימוש רעילים גם לבני האדם וחיות המחמד וכן המכרסמים מתים במקומות שונים שלא תמיד אנחנו יודעים היכן הם.

תפיסת המכרסמים

דרך יעילה היא לתפוס את המכרסמים כאשר הדרך לעשות זאת תהיה תוך שימוש במלכודות מתאימות. כדי להניח את המלכודות חשוב שנבין את המבנה, את הבעיה ונעריך כמה מכרסמים ישנם במקום. יש לזכור כי אנחנו מתמודדים עם מזיקים חכמים (במיוחד החולדות) ומסוכנים.

כאשר אנחנו בוחרים להציב את המלכודות עלינו לדעת היכן לשים אותם ולהקפיד לבחור בחומרים הנכונים שיפתו אותם. לאחר שנתפוס אותם עלינו לשחרר אותם במקום מרוחק. המטרה שלנו היא להיפטר מהמכרסמים בצורה ההומנית ביותר אך להשאיר את המבנה כשהוא נקי ולעשות זאת מהר ככל האפשר.

רשיונות שלנו להדברת מכרסמים

חומרים מאושרים בלבד

חומרים מאושרים בלבד

חברים בארגון המדבירים

חברים בארגון המדבירים

iso 9001:2015

iso 9001:2015

בדקל שירותי הדברה משתמשים רק בחומרים המאושרים ע"י המשרד להגנת הסביבה

אילו נזקים המכרסמים יכולים לעשות?

מעבר לאכילה של מאגרי מזון ופגיעה בהם, המכרסמים עלולים לעשות נזק של ממש למבנים בו הם נמצאים. פעמים רבות אנחנו נתקלים במקרים בהם ישנם כבלים לעוסים, חורים קטנים בקירות ואפילו התפשטות של מזיקים נוספים דרך המחילות שלהם. כמובן שהמכרסמים עלולים לייצר גם נזק בריאותי של ממש במידה והם באים איתנו במגע. החל מנשיכות, שעלולות להוביל למגוון מחלות רחב, ועד למגע עם הגללים שלהם שפעמים רבות מעבירים מחלות רק מעצם הנשימה שלנו את הריח שהם מפיצים.

ההמלצה שלנו היא להזמין שירותי הדברה ברגע שעולה החדש הראשוני ביותר להימצאות של כל מכרסם מזיק שהוא בגבולות הבית או העסק שלכם. במידה ואתם שומעים קולות המתאימים למכרסמים, שמים לב לכרסומים במאגרי מזון מסוימים או מאתרי גללים חשודים וקטנים – כדאי לקרוא למדביר מוסמך.

הצעד הראשון בכל תהליך הדברה הוא האבחון. הצוותים המקצועיים שלנו יודעים לקרוא את הסימנים שהמכרסמים משאירים אחריהם, ובכך מבינים מי הוא המזיק שהגיע לבקר אצלכם בבית וכיצד ניתן להיפטר ממנו בצורה היעילה וההומנית ביותר.

לאחר מכן, נבצע הדברה והרחקה של המזיקים האלו באמצעות מלכודות מתאימות.
או בכל דרך אשר המדביר יראה לנכון בהתאם לממצאים בשטח וייתן את התוצאות הטובות ביותר.

במידה ונתקלתם במכרסמים אצלכם בבית, בעסק או בנכס – חשוב לטפל בהם במהירות. הם אולי נראים תמימים, ובמקרים מסוימים אפילו קצת חמודים, אבל האמת היא שכל מכרסם שהוא עלול לגרום לשורה ארוכה של בעיות, תקלות ואפילו מחלות שמשפיעות על בני אדם ובעלי חיים אחרים. מהסיבה הזו, תמיד כדאי שיהיה לכם מספר של מדביר מקצועי במרחק לחיצה.במפעלים ועסקים הם עלולים לגרום גם לנזקים ״משניים״ כשהלשלשת שלהם יכולה להיות על חומרי הגלם והמוצרים השונים והתנועה שלהם במקום יכולה להוביל לפגיעה במכונות וחפצים שונים שנמצאים במקום. לכן אנחנו חייבים למצוא את הדרך הנכונה והמהירה ביותר להיפטר מהן.

לא! צריך לזה רישיון מיוחד.

מלכודות דבק

שמנים

צמחים

ועוד..

מה היה לנו עד עכשיו במאמר?
אורן דאיך

כותב המאמר - אורן דאיך

מספר רישיון - 2641 | מתמחה במתן שירות לעסקים ויחדים. השירות ניתן תוך דגש למקצועיות אמינות וזמינות אנו מעניקים לעסקים טיפול לאורך כל השנה בשיטות IPM -Integrated pest management בקרה ניטור ושליטה על המזיקים, ההדברה לעסקים מתבצעת בחומרים בעלי רעילות נמוכה לבני אדם ולסביבה, אשר לא מחייבים פינוי של העסק בזמן העבודה, חברתנו משתמשת בחומרים האיכותיים ביותר ובציוד החדיש ביותר.