הדברת טרמיטים

טרמיטים הם חרקים קטנים חסרי כנפיים הידועים ביכולת הגבוהה שלהם לפרק עץ. בתוך כך הם יכולים להרוס כל מה שיש בו עץ כולל ארונות, שידות, בסיסי מיטות, לפגוע במבנה ובעצים מחוצה לו. הם נחשבים לאחר המזיקים הנפוצים וההרסניים ביותר בארץ ובעולם והפתרון להם הוא ביצוע הדברת טרמיטים.

הטרמיטים נפוצים בעיקר באזורים החמים והלחים כשבארץ אזור החוף והשפלה נמצאים בסיכון גבוה יחסית לסבול מהם. במאמר זה החלטנו לענות על כל השאלות הנפוצות בנושא טרמיטים כולל תיאור שלהם, כיצד תזהו שישנה נוכחות של טרמיטים בבית (או בחצר), פירטנו על חשיבות ההדברה, מתי יש לקרוא למדביר והוספנו טיפים חשובים בנושא.

הלקוחות שממליצים עלינו

מהם טרמיטים ומדוע הדברת טרמיטים היא הפתרון היחיד

טרמיטים הם חרקים ״חברתיים״ אשר חיים חיי מושבה. המושבות שלהם גדולות ומסועפות כשאלו מחולקות לקבוצות כשלכל אחת תפקיד מרכזי אך שונה בחיים המשותפים שלהם:

 • מלכה – בכל מקרה של טרמיטים ישנה מלכה של המושבה כשזו אחראית על הטלת ביצים והתרחבות המושבה. עד שהיא לא מחוסלת הנזק לא יגמר.
 • מלך – תפקידו להזדווג עם המלכה ולהבטיח את גדילת המושבה. גם כאן יש לחסל את המלך כדי למנוע את חיי המושבה.
 • חיילים – תפקידם להגן על המושבה מפני פולשים. אלו יכולים להיות בכמויות רבות ולהתפזר באזורים שונים של המושבה.
 • פועלים – תפקידם לאסוף מזון (ובכך בעצם להרוס את העץ), לבנות את הקן ולטפל בצאצאים החדשים שבעתיד הקרוב יצטרפו אליהם לעבודה.

המבנה הייחודי של המושבה יחד עם קצב ההתרבות המהיר הן שתי סיבות לכך שחשוב מאד להזמין הדברת טרמיטים ברגע שישנו חשד להופעתם. כדאי לדעת כי הטרמיטים הם חרקים קטנים בעלי כנפיים אך הם לא עוקצים או פוגעים בבני האדם. בנוגע למבנה, המצב שונה לחלוטין.

הטרמיטים ניזונים בעיקר מעץ יבש אך הם יכולים לפגוע גם בתשתיות נוספות. עוד כדאי לדעת הוא שבמקור הטרמיטים מגיעים מהאדמה ולכן הם נפוצים יותר בבתים פרטיים.

הדברת טרמיטים

סימנים מחשידים המעידים על הימצאות טרמיטים

כדאי לדעת כי הטרמיטים מעדיפים לחיות במקומות חשוכים ולחים. הם יכולים לחיות בתוך האדמה, סדקים שבתוך העץ, רהיטים ואפילו במזון מאוחסן. הטרמיטים ניזונים בעיקר מעץ אבל הם יכולים לגרום לנזקים משמעותיים בחומרים אחרים כמו פלסטיק וגבס ובמקרים מסוימים להוביל אפילו לקריסת מבנים. אלו הם 7 הסימנים שיכולים להצביע על הימצאות טרמיטים:

 1. פרטים מעופפים – הטרמיטים המעופפים יהיו המלכות או הזכרים והם יופיעו לרוב בחודשי האביב והקיץ. ניתן לזהות אותם בעיקר בקרבה למקור אור כמו חלונות ודלתות.
 2. נזק לעץ – כל סימן מחשיד של נזק לעץ כמו רהיט, משקוף, דלת וארון, יכול להצביע על טרמיטים. הנזק ייראה כחורים קטנים, בליטות, התפוררות העץ ושינוי הצבע שלו.
 3. רפש טרמיטים – הטרמיטים יכולים להשאיר אחריהם סימנים בצורת רפש שנראה כמו תערובת של אדמה ורוק. הרפש יופיע לרוב באזור העץ, התעלות, הצינורות וכל מה שהם פוגעים בו.
 4. צליל מוזר – במקרה של מושבה גדולה יכול מאד להיות שנשמע צלילים מוזרים וייחודיים שיכולים להישמע כמו חריקות בתוך בסיס המבנה.
 5. נתיבי טרמיטים – כחלק מהפעולה שלהם הטרמיטים יוצרים נתיבי פעולה בתוך העץ והקירות. שבילים אלו יכולים להיראות כמעיין מנהרות וכן כשבילי אדמה או בוץ.
 6. התפוררות רהיטים – הטרמיטים פוגעים ברהיטים, בבסיס השלד וכל דבר שעשוי עץ ואפילו פלסטיק. במקרה של התפוררות רהיטים חשוב להזמין ריסוס נגד טרמיטים בהקדם.
 7. הופעת נמלים – אם המילה ״טרמיטים״ נשמעת כמו מפגע אזורי, כדאי לדעת כי במקומות בהם יש טרמיטים יכולים להופיע במהירות גם נמלים אשר ניזונות מההפרשות שלהם.

בכל מקרה של חשד להימצאות טרמיטים רצוי מאד להזמין חברת הדברת טרמיטים על מנת שזו תוודא האם זהו המצב ותטפל בו בהקדם. אין צורך לחכות לפגיעה קשה במבנה וכדאי לדעת כי ההדברה היום יעילה ופותרת את הבעיה לטווח הארוך.

שיטות הדברת טרמיטים

ברגע שעולה החשד לכך שישנם טרמיטים במבנה חשוב לטפל בבעיה בהקדם. מבחינת שיטות הדברת טרמיטים ישנן שלוש שיטות בהן אפשר להשתמש: כימית, ירוקה וביולוגית. ההחלטה באיזו שיטה להשתמש תתקבל לאחר הבנת חומרת הבעיה, תוך התחשבות בגודל המבנה, מיקום הטרמיטים ורגישויות של אנשים במקום (כולל נוכחות של ילדים וחיות מחמד).

חברת הדברה מקצועית תוכל לקבוע את שיטת ההדברה כאשר חשוב לבחור באחת שמחזיקה ברישיון הדברה בתוקף, שעובדת עם ביטוח ועומדת בתקנים המחמירים בתחום. החברה חייבת להשתמש רק בחומרים שמאושרים לשימוש על ידי המשרד להגנת הסביבה ועליה להסביר את הפעולה שהיא מתכוונת לבצע לפני שהיא מתחילה בעבודה.

הדברה כימית

זוהי שיטת הדברת טרמיטים נפוצה כשבמהלכה משתמשים בחומרים רעילים אותם מחדירים לאזורים הנגועים כמו הקרקע, הקירות והרהיטים. מדובר על שיטה יעילה מצד אחד אך מצד שני בשיטה עוצמתית שעלולה לא להתאים לסביבת בני אדם וחיות מחמד. הדברה זו יוצרת חומת הגנה על המבנה הנגוע ומחסלת מבפנים את הטרמיטים.

היתרונות הם הפתרון המהיר, ברמה הטובה ביותר ובזמינות גבוהה. החסרונות הם העוצמה של החומר אשר עלול להיות רגיל לבני אדם (במיוחד לילדים ותינוקות) ובעלי חיים. כמו כן העלות של הדברת טרמיטים זו נחשבת לגבוהה יותר בהשוואה לשיטות אחרות. במקרה של בחירה בהדברה כימית יש לפנות רק למדביר מוסמך ולהקפיד לאוורר את המבנה לאחר התהליך.

הדברה ירוקה

שיטה זו היא פחות רעילה אך החיסרון הבולט שלה הוא ביעילות המופחתת הדורשת טיפולים חוזרים. כאן משתמשים בחומרים וטכנולוגיות מתקדמות אשר אינם מזיקים לבני האדם, בעלי החיים או לסביבה. בפועל ההדברה תכלול החדרת החומר הטיפולי לאזור הנגוע (קירות, רהיטים וכו׳), ריסוס המשטחים הנגועים, התקנת מלכודות לטרמיטים וטיפול בחום אשר מחסל את מושבות הטרמיטים.

היתרון הבולט של ריסוס נגד טרמיטים בשיטה ירוקה הוא הבטיחות לסביבה אך החיסרון הוא היעילות הנמוכה אשר מובילה לכך שיש צורך בחזרה על הטיפול. ברגע שיש צורך לחזור על פעולת ההדברה העלות עשויה גם כן להיות גבוהה. חשוב לדעת כי לא תמיד אפשר להשתמש בהדברה ירוקה ויש להתייעץ עם המדביר על האפשרויות השונות הקיימות.

הדברה ביולוגית

שיטה זו נחשבת לידידותית לסביבה ולבני האדם כאשר לצורך חיסול הטרמיטים משתמשים באויבים הטבעיים שלהם כמו חיפושיות טורפות או נמטודות. השיטה יעילה לטווח הארוך אך חשוב לדעת כי היא דואגת תנאים סביבתיים מתאימים ולכן לא תמיד אפשר יהיה ליישם אותה. לטרמיטים ישנם אויבים ביולוגיים כמו חיפושיות טורפות, נמטודות, פטריות וציפורים ואלו יכולים לטפל בבעיה.

הדברה זו כוללת שחרור של אויבי הטרמיטים באזורים בהם הם נמצאים לצד התקנת מלכודות שמושכות אותן וגורמות להן לחלות במחלות ומכאן למוות. היתרון הבולט ביותר הוא היעילות של השיטה בטווח הארוך לצד העובדה שמדובר בשיטה ידידותית לסביבה ולבני האדם. החיסרון הוא שיש צורך בזמן עד לחיסול כל הטרמיטים וכמו כן לא תמיד אפשר להשתמש בשיטה זו.

חומרים מאושרים בלבד

חומרים מאושרים בלבד

רישיון מדביר

רישיון מדביר

חברים בארגון המדבירים

חברים בארגון המדבירים

iso 9001:2015

iso 9001:2015

כיצד בפועל מתבצע ריסוס נגד טרמיטים

חשוב לדעת כי ניסיונות להתמודד לבד עם הטרמיטים ככל הנראה יובילו לתסכול בעתיד הקרוב. הטרמיטים מתרבים במהירות ויוצרים נזק שתוך זמן קצר ייראה לעין. לכן, כשאנחנו מסתכלים על הדברת טרמיטים כדאי לדעת כי בפועל אנחנו יכולים לבצע את העבודה (כלומר המדביר יבצע את העבודה) באחת משתי דרכים: קידוח ופיזור ג׳ל רעיל.

שתי השיטות הללו רלוונטיות לחומרים השונים כאשר המדביר יקבע מהי הדרך היעילה והנכונה ביותר לבצע את ההדברה. לשם ההחלטה הוא יבחן את המצב הנוכחי במבנה, יבין עד כמה הטרמיטים התפזרו ואיזה אזור יש להדביר בפועל.

הדברה תוך קידוח

הטרמיטים עשויים להיות עמוק בתוך המבנה שלנו. הם יכולים להגיע מכל מקום ולכל מקום ולכן לפעמים יהיה צורך לבצע קידוחים קטנים בין המרצפות וזאת כדי להזריק פנימה רעל. שיטת הדברת טרמיטים זו תכלול לרוב קידוח בכל חצי מטר בבית והחדרה של רעל. כתוצאה מכך המדביר מייצר מתחת לקרקע חומרת מגן ובעצם משמיד את הקן (המושבה) של הטרמיטים.

בסיום החדרת הג׳ל הרעיל המדביר יאטום את החורים כך שאי אפשר יהיה לראות את השינוי בפועל אלא בחיפוש אחר הקידוח. לצד היתרונות הרבים של שיטה זו חשוב לדעת כי העבודה ממושכת ולכן יכולה להיות יקרה. כמו כן במקרים קיצוניים עלולה להיות פגיעה בצנרת או בתשתיות ולכן חשוב מאד לבחור בחברת הדברה אשר מביאה ניסיון רב בתחום, הן בבתים פרטיים והן במוסדות.

פיזור ג׳ל רעיל

הג׳ל נותן פתרון נקודתי והוא מיועד למקומות קטנים ובמבנים בהם נראה כי המושבות עוד לא התפזרו. כחלק מהבדיקה הראשונה המדביר יבחן את המצב ויחפש תעלות בוץ שיכולות להעיד על הימצאות הטרמיטים בתוכה. לתוך אותה תעלת בוץ הוא יחדיר ג׳ל רעיל וזאת במטרה שאחד הטרמיטים יישא איתו את הג׳ל אל המושבה וכך ירעיל את כולה.

במקרה והג׳ל נשאר במקומו ואף טרמיט לא נושא אותו אל המושבה אז רק תעלת הבוץ שטופלה תושמד אך הקן ימשיך להתקיים ולכן המושבה תחזור לגדול. מכאן אפשר להבין כי יתכן מאד שיהיה צורך בטיפולים חוזרים אך אין זה אומר שאין יתרון לפיזור ג׳ל בתור הדברת טרמיטים.

הדרך למנוע את הופעת הטרמיטים על ידי ריסוס

אף אחד לא רוצה לחשוב על הדברת טרמיטים שלא לצורך אך חשוב לדעת כי הם כאן כדי לפגוע ברכוש שלנו. טרמיטים יכולים לגרום לנזקים עצומים למבנים ולרכוש ולכן חשוב להכיר את הפעולות שיכולות למנוע את ההגעה וההתפתחות של המושבות שלהם. הגנה על המבנה יכולה להיות חשובה בכל שלב, בין אם מעולם לא ראינו טרמיטים ובין אם כבר ביצענו הדברה.

בנייה נכונה

אנחנו יכולים להפחית את סכנת הופעת הטרמיטים כבר בתהליך הבנייה. חומרים עמידים בפני טרמיטים יהיו בטון, מתכת וזכוכית ובחירה בהם מפחיתה את הסיכון שהם יבנו אצלנו מושבות. בתהליך הבניה יש לשים לב כי אין סדקים או חורים בקירות, ברצפה ובתקרה וזאת כדי להימנע מהסיכון שהם יחדרו פנימה ויצרו בהן מושבות.

בתהליך הבניה יש להרחיק את העץ אשר יכול להיות חומר שמשתמשים בו בבניה מהקרקע ורצוי להימנע משימוש בעץ רך אשר חשוף יותר למפגע. בנוסף לכל אלה רצוי מאד להתקין רשתות נגד חרקים הן בחלונות והן בדלתות ובכך להפחית את הצורך בביצוע הדברת טרמיטים בעתיד.

תחזוקה מתאימה

עבודות תחזוקה מתאימות של המבנה שלנו והסביבה יכולות להפחית משמעותית את הסיכוי שהטרמיטים יכנסו אל המבנה ויבנו אצלנו מושבות. חשוב מאד לנקות את המבנה והסביבה מכל פסולת ובכלל זה ענפים שנפלו ועלים שנשרו. ברגע שאנחנו משאירים את הלכלוך בגינה אנחנו מגדילים את הסיכוי שהטרמיטים יגיעו לאזור ובסופו של דבר הם ייכנסו לתוך המבנה.

חשוב מאד לתקן כל נזק וסדק במבנה מוקדם ככל האפשר. הבנו כבר שהטרמיטים אוהבים להקים את המושבות שלהם בתוך חריצים וברגע שאנחנו סוגרים אותם אין להם היכן לשגשג ולהתפתח. כדאי לדעת כי הטרמיטים אוהבים לחות ולכן יש לטפל בכל בעיית לחות מהר ככל האפשר ובתוך כך לוודא שאין נזילות מין במבנה ובכלל, רצוי לבצע בדיקות של המבנה באופן קבוע.

האם ישנה שיטת הדברת טרמיטים טובה יותר מאחרת

התשובה לשאלה האם ישנה שיטת ריסוס נגד טרמיטים שעדיפה יותר על פי הדברה תהיה יותר מורכבת מכפי שנדמה בתחילה. דבר אחד ברור והוא שיש צורך להתייעץ עם חברה מקצועית אשר מחזיקה ברישיון בתוקף ושעובדת עם חומרים שאושרו על ידי המשרד לאיכות הסביבה.

לאחר שאנחנו מזמינים הדברת טרמיטים המדביר יגיע וינסה להבין את מהות הפגיעה. הוא יאתר את המיקומים של הטרמיטים ויבין האם מדובר באזור אחד שנגוע או האם הם הצליחו להתפזר במבנה כולו. ככל שאפשר לעשות עדיף להימנע מקידוחים הן בשל העלויות, בשל הזמן שנדרש לבצע את העבודה והן בשל המורכבות שלה.

עם זאת חשוב להבין כי לא תמיד אפשר להסתפק בג׳ל בלבד. המטרה שלנו היא להשמיד את הטרמיטים אחת ולתמיד ולכן יש לשמוע את דעת המדביר המוסמך ולפעול על פי המלצותיו. במקרה שאין ברירה אלא לבצע קידוחים חשוב להבין כי מדובר בשיטה יעילה אשר תפתור את הבעיה אחת ולתמיד. במקרה שאפשר להשתמש בג׳ל יתכן ויהיה צורך בביקורים חוזרים של המדביר כדי להשיג השמדה מלאה של כל מושבות הטרמיטים.

הרשיונות שלנו להדברת טרמיטים

בדקל שירותי הדברה משתמשים רק בחומרים המאושרים ע"י המשרד להגנת הסביבה

טיפים לבחירת חברת הדברה לטרמיטים

הדבר הראשון שעלינו לשים לב הוא שעבודת הדברה או ריסוס נגד טרמיטים חייבת להתבצע על ידי מדביר מוסמך בלבד. ניסיונות להשתמש באמצעים ביתיים שונים ככל הנראה לא יצלחו ובוודאי שאין לפנות לחברה שלא מחזיקה ברישיון. כך נוכל לבחור את החברה המתאימה:

מציאת חברת הדברה לטרמיטים מוסמכת

נתחיל מכך שרק חברת הדברה מוסמכת מתאימה לביצוע הדברת טרמיטים. חשוב מאד לשים לב שהחברה מחזיקה ברישיון הדברה בתוקף ושהיא משתמשת רק בחומרים אשר מאושרים על ידי המשרד לאיכות הסביבה. חשוב מאד למצוא חברה שמנוסה בתחום ובעיקר כאשר מדובר על טרמיטים אשר עשויים להסתתר במקומות נסתרים במבנה.

במקרה שאנחנו לא מחפשים חברת הדברה לבית אלא דווקא לעסק ולמבנה ציבורי, עלינו לוודא כי יצרנו קשר עם אחת אשר יודעת כיצד לעבוד עם מבנים גדולים ומנוסה בתחום זה. לצד כל אלה כבר בשיחה הראשונה יש לבחון את התקשורת עם החברה, לשאול שאלות ולצפות לקבל תשובות ולהתרשם מהשירות.

קבלת הצעת מחיר מסודרת

חשוב מאד לקבל הצעת מחיר מסודרת ומפורטת בכתב. ההצעה צריכה לכלול לפחות את הפרטים הבאים:

 • עלות העבודה
 • צורת ההדברה (ג׳ל או קידוחים)
 • חומרי ההדברה (כימית/ ביולוגית/ ירוקה)
 • סוג האחריות

קבלת אחריות לעבודה

במידה והחברה מספקת אחריות לעבודה הדבר צריך להימסר לנו בכתב. במסמך שנקבל יש לשים לב שכתוב איזו אחריות ניתנת לנו, שמצוין משך הזמן בו האחריות תקפה ומה החברה תבצע במקרה של חזרת טרמיטים. יש לשאול את כל השאלות שיכולות להיות רלוונטיות וזאת כדי להבין על מה אנחנו בעצם משלמים ולמה אפשר לצפות.

בכל מקרה כדאי מאד לשמור את הצעת המחיר הראשונית שקיבלנו ואת תעודת האחריות למקרה שנצטרך אותה בהמשך. ברור כי יכולים להיות מקרים בהם הטרמיטים יחזרו ובדיוק לשם כך אנחנו עומדים לקבל אחריות מתאימה.

חברת דקל שירותי הדברה מתמחה בשירותי הדברת טרמיטים לבתים פרטיים, דירות, בתי עסק ומוסדות. השירות ניתן על ידי צוות מדבירים מוסמכים, מנוסים ואמינים. עבודות ההדברה מתבצעות תוך שימוש בחומרים מאושרים על ידי המשרד להגנת הסביבה. אנו עושים שימוש בחומרים האיכותיים ביותר ובטכניקות החדישות ביותר. אם אתם מחפשים חברת הדברה מקצועית, אמינה ואחראית, הגעתם למקום הנכון. יש לנו את כל הרישיונות וההיתרים הנדרשים מחברת הדברה בישראל.

קיימות 2 שיטות עיקריות להדברה של טרמיטים : שיטת תחנות האכלה מורעלות ושיטת הקידוחים. השיטה הראשונה היא המומלצת יותר להדברת טרמיטים. המדביר מציב תחנות האכלה המשמשות פיתיון לטרמיטים, הטרמיטים יוצאים אל תחנות ההאכלה, חושפים את מיקומם ומביאים עמם רעלים אל תוך הקן. שיטה זו מאפשרת הדברה של טרמיטים ללא צורך בקידוחים וגרימת נזקים למבנה.

השיטה ה-2 היא השיטה הוותיקה ביותר : שיטת הקידוחים. תוך ביצוע קידוחים בתוך הבית ובאזורים נגועים בטרמיטים בסביבת הבית,  יוחדרו חומרים רעילים לטרמיטים אל הקרקע. החומרים הרעילים נדבקים אל הטרמיטים, מגיעים אל הקן ומשמידים אותו.

במבט ראשון, טרמיטים דומים מאוד לנמלים, קל מאוד להתבלבל בין השניים. ההבדל העיקרי הוא במעטפת החיצונית, צבען של הנמלים כהה ואלו הטרמיטים בהירים. הטרמיטים רגישים לאור השמש ולכן הם מסתתרים מתחת לפני הקרקע. מבחינה ביולוגית, הטרמיטים דומים יותר לתיקנים מאשר לנמלים. בישראל קיימים 8 סוגים של טרמיטים המתגוררים בתוך הקרקע ו-2 סוגים של טרמיטים המתגוררים בתוך עץ.

הטרמיטים חיים בקינים מתחת לאדמה, המגיעים עד לעומק של 5 מטרים! וכן בקינים על עצים מעל הקרקע. הם ניזונים מעץ ומוצריו המכילים תאית וליגנין וביכולתם לכרסם כמויות אדירות של עץ. הטרמיטים יכולים להסב נזקים רבים לבני האדם באמצעות השתלטות וכרסום: · משקופים · רהיטי עץ (ארונות, שולחנות וכו') · בתים מעץ · נייר וקרטון איך תזהה אותם? הטרמיט דומה לנמלה ארוכה עם (או בלי) כנפיים שקופות, אך מכיוון שהוא רגיש לאור. קשה מאוד לראותו או לאתר מהיכן הגיע. במידה והבחנת ב: · תעלות בוץ על קירות ביתך · משקופים חלולים או נסורת אילו סימנים אשר צריכים להדליק מנורה אדומה 

הטרמיטים הם חרקים קטנים וחיוורים (ברוב המקרים חסרי עיניים וכנפיים), המתגוררים במושבות תת קרקעיות. בדומה לנמלים, גם אצל הטרמיטים רק המלך והמלכה מסוגלים להתרבות. את הטרמיטים אצלכם בבית תמצאו במשקופים ובארונות קיר, הם ניזונים מכרסום של עץ. הבחנה בטרמיטים אינה תמיד מהירה, הנזקים והטרמיטים אינם נראים לעין, הם פנימיים. יהיו מקרים בהם במבט ראשון נראה כי המשקוף תקין לחלוטין אל לחיצה לא חזקה תגלה משקוף חלול ומתפורר. 

עבודת הדברה של טרמיטים היא הדברה מורכבת הדורשת ניסיון, חומרים מתאימים וציוד חדיש. כחברת הדברה מובילה בתחומה, יש לנו את היכולת לאבחן במהרה את הבעיה, לאתר את האזורים הנגועים ולהציע את שיטת ההדברה שתשיג את התוצאות הטובות ביותר.

אורן דאיך

כותב המאמר - אורן דאיך

מספר רישיון - 2641 | מתמחה במתן שירות לעסקים ויחדים. השירות ניתן תוך דגש למקצועיות אמינות וזמינות אנו מעניקים לעסקים טיפול לאורך כל השנה בשיטות IPM -Integrated pest management בקרה ניטור ושליטה על המזיקים, ההדברה לעסקים מתבצעת בחומרים בעלי רעילות נמוכה לבני אדם ולסביבה, אשר לא מחייבים פינוי של העסק בזמן העבודה, חברתנו משתמשת בחומרים האיכותיים ביותר ובציוד החדיש ביותר.